Do góry
Tutaj jesteś:  Strona główna  |  Działalność Stowarzyszenia  |  Profilaktyka nowotworowa poprzez edukację

Profilaktyka nowotworowa poprzez edukację

Foto

Stowarzyszenie „Zdrowie” rozpoczyna realizację projektu Profilaktyka nowotworowa poprzez edukację, który polegać będzie na cyklu wykładów połączonych z warsztatami i badaniami skóry urządzeniem Skin Analizer Nati V3 pod kątem zmian pigmentacyjnych, poziomu nawilżenia skóry, natłuszczania i złuszczania, jakie skóra wykazuje pod wpływem niekorzystnego działania promieni słonecznych.

Projekt ma na celu uświadomienie osobom badanym konieczność ochrony skóry przed promenowaniem UV, które przyczynia się do większej zachorowalności na raka skóry. Przy okazji badania oraz w czasie wykładów uczestnicy będą poinformowani o właściwej pielęgnacji skóry w celu zapobieganiu nowotworowi skóry. Wkłady prowadzone będą przez kosmetologów.

Projekt, jako zadanie publiczne Starostwa Powiatu Brzeskiego, kierowany jest między innymi do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych i będzie realizowany w czerwcu i we wrześniu 2016 roku. W czerwcu proponujemy wykłady w Państwa szkole a we wrześniu badania skóry i porady przeprowadzone będą w pracowni kosmetycznej Zespołu Szkół Medycznych w Brzegu.

Foto

Dzieci i młodzież są najbardziej podatne na szkodliwe działanie promieniowania ultrafioletowego. W niewielkich ilościach promieniowanie to sprzyja zdrowiu. Poza tym, że uruchamia produkcję witaminy D, także leczy krzywicę, żółtaczkę, łuszczycę i zmiany alergiczne na skórze. Nadmiar promieniowania słonecznego uszkadza skórę, oczy i osłabia działanie układu odpornościowego. Najgroźniejsze skutki opalania, to rak skóry i katarakta. Ultrafiolet uszkadza komórkowe DNA. Uszkodzenie to może być wielokrotnie powielane i powstaje trwała mutacja. Jeśli ta zmiana zajdzie w genie związanym z procesem karcynogenezy, wówczas komórka zamienia się w komórkę nowotworową. 

(http://onkologia.org.pl/promieniowanie-uv/).

 

WebInspiracje
Baner

Zespół Szkół Medycznych w Brzegu uczestniczy w projekcie „Wsparcie kształcenia zawodowego w kluczowych dla regionu branżach”, który jest realizowany na podstawie decyzji o dofinansowanie projektu numer RPOP.10.04.00-16.0001/16-00 z 24.10.2016 r.
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020